Fang din by

2021-03-03_603f9ecd25151_Screenshot2021-03-03at15.35.43
Kære Fotoklub

Jeg henvender mig fra Dansk Arkitektur Center for at gøre opmærksom på den landsdækkende fotokonkurrence Fang din by 2021, som vi for 6. år i træk inviterer alle fotoglade danskere til at deltage i.
Fang din by er en fotokonkurrence, hvor I kan vise os jeres by, som I ser den. Sammen med fotografer og fotoentusiaster fra hele landet, er I med til at vise, hvordan arkitekturen danner ramme for det liv, vi lever.
Vi håber, I har lyst til at deltage og vil sprede budskabet i jeres klub.
 
Konkurrencen skydes i gang 13. marts og løber frem til 13. maj. – I kan læse meget mere her: https://dac.dk/udstillinger/fang-din-by-2021/
 
Jeg har samlet den vigtigste info her nedenfor, hvis I kunne have lyst til at sprede budskabet.
Vi glæder os til at modtage en masse flotte fotos.

Bedste hilsner
Julie
Hvad er Fang din by?
Fang din by er en fotokonkurrence, der arrangeres af Dansk Arkitektur Center, hvor du kan vise os din by, som du ser den. I år er temaet for fotokonkurrencen En by for alle.
 
Vi er fælles om vores byer – men er der plads til alle? Inviterer din bys arkitektur til at alle borgere kan bruge byens rum? Er der muligheder for alle at udfolde sig uanset køn, alder, etnicitet, handicap? Vis os de gode eksempler – eller måske de mindre gode. Med Fang din by ønsker vi at se din fortolkning af temaet ”en by for alle”.
 
De stærkeste fotografier bliver udstillet på Bryghuspladsen foran BLOX og på biblioteker i Aalborg, Sønderborg, Faaborg, Ringsted og DOKK1 i Aarhus. 

Der er gode præmier på spil til vinderne af konkurrencen.
Hvordan deltager jeg?
Læg dit billede på instagram med #DACfangdinby2021 eller send dit billede og kontaktoplysninger til fangdinby@dac.dk og skriv ”Fang din by 2021 – hovedkonkurrence” i emnefeltet – læs mere på https://dac.dk/udstillinger/fang-din-by-2021/
Hvornår er konkurrencen?
Konkurrencen løber fra 13. marts og frem til den 13. maj 2021. Vinderne får direkte besked i uge 21. Udstillingen bliver vist både i København på Bryghuspladsen foran DAC fra den 18. juni – 7. oktober 2021. Derudover får udstillingen liv på biblioteker i Aalborg, Sønderborg, Faaborg, Ringsted og DOKK1 i Aarhus.
 
 
Bedste hilsner / Best regards

Julie
Nørgård Christensen

  
Project Manager
 
+45 6142 0940
jnc@dac.dk