Anmeldelse af udstilling.

[singlepic id=324 w=320 h=240 float=none]

Vort aktive medlem i fotoklubben, Finn Guldborg Pedersen, har afholdt
udstilling sammen med Connie Borgen i Sædding.

Vi bliver venligt budt velkommen med “vil du have et glas vin”, hvortil vi svarer “ja tak”.

Udstillingen er et udstillingsfællesskab med maleren Connie Borgen og Finn Guldborg Pedersen.

Der er tale om maleren og fotografen der viser deres værker i rum, der er fyldt med lys. Det samme lys der har skabt deres værker. I atelieret hvor billederne, strømmer lyser ligeledes ind til os.

[singlepic id=243 w=320 h=240]

En første hurtig gennemgang af alle billederne på udstillingen afslører, at den kunstnere “nerve” overvejende ligger i det samme felt. Begge er optaget af naturen og begge er fantasifulde og kreative. Meget kreative.

Værkerne  de viser matcher hinanden på en ovenud overraskende måde.
Vi får talt sammen og de fortæller os, at de faktisk inspirerer hinanden. “Jeg har stjålet lidt fra Finns fotos”, afslører Connie og Finn kan berette om en lignende proces for hans vedkommende vedrørende Connies billeder.

En spændende og interessant oplysning, som vidner om, at påvirkningen fra andre kunstformer på ingen måde er nogen hindring.
Finn viser flere siden af sin fotografiske produktion. Finn har fotograferet siden begyndelsen af firserne og han er i fortsat udvikling i sine udtryksformer. Stærkest virker hans nyeste dynamiske træer fra Vrøgum og hans ligeledes nyere serie af motiver med sne og forskellige elementer der giver kontrast og figurer. Dekorationer.

Finn har øjet for det kunstneriske udtryk og det er absolut her hans stærkeste side er og som ved fuld koncentration fra hans side vil kunne bringe ham langt indenfor dansk kunstfotografi.

Ud over hans poetiske kreationer, viser han ligeledes partier i det område han lever i. De er enkle og han viser os den ro der omgiver ham.

Vi skal dog videre på vor spadseretur og videre til næste kunstudstilling. Ligeså venligt som i mødet tager vi afsked med ordene fra Connie og Finn: “Tak fordi I kom forbi og kikkede på!”.

På vej ned ad trapperne og mod fordøren følte vi, at det var os der var taknemmelige for den oplevelse vi har fået.

Karen og Torkil Michelsen